Як перестати соромитися і набути впевненості в собі: керівництво по внутрішньому розкріпаченню

Вибирайтеся зі своєї мушлі і починайте жити повним життям

Причини сором’язливості можуть бути різні. Страждають їй люди з певним типом характеру – тривожні, недовірливі, чутливі. Зачатки сором’язливості закладаються ще в дитинстві, а в школі розквітають пишним цвітом. Дитина починає замикатися в собі, якщо не відчуває розуміння і підтримки з боку батьків. Згодом ситуація погіршується, людина починає соромитися себе і відчувати страх перед соціальними контактами. На щастя, позбавитися від цієї особливості або хоча б знизити її вираженість може кожен. Але для цього доведеться серйозно попрацювати.

Дотримуйтесь порад психологів і виконуйте вправи з нашої статті, і ви навчитеся контролювати свою сором’язливість.

Виходьте із зони комфорту
Зона комфорту – це болото, в якому можуть потонути все таланти і мрії людини. Якщо не залишати її час від часу, вас чекає апатія і деградація у всіх сферах життя. Для замкнутих, занадто скромних людей зона комфорту закінчується там, де починається взаємодія з іншими людьми. Тобто вона сама по собі дуже вузька і тісний. Якщо сидіти в ній безвилазно, можна збожеволіти.

Якщо ви боїтеся спілкуватися, значить, саме це вам і потрібно робити якомога частіше. Якщо ви соромитеся виступати на публіці, доведеться почати це робити всупереч своєму дискомфорту. Так, це неймовірно складно. Але результат того вартий.

Більше спілкуйтеся
Було б здорово спочатку перестати бути сором’язливим, а потім вже вирушати в світ людей оновленим і впевненим. Але, на жаль, це неможливо. Сором’язливість – це не псування, яку можна зняти, сходивши до ворожки. Це нерозвинений навик соціального спілкування, розвинути який можна тільки в процесі.

Тому спілкування не уникнути. Більш того – ви повинні подбати про те, щоб у вашому житті його було досить. Як мінімум в два рази більше, ніж зараз. А ось значимість його потрібно знизити.

Сором’язливі люди, як правило, занадто багато значення надають звичайним розмовам. Вони можуть репетирувати телефонні дзвінки, займатися скрупульозним аналізом минулих бесід, придумувати сценарії для майбутніх діалогів.

Стати трохи пофігістом і розслабтеся. Перестаньте думати про те, яке враження ви робите на співрозмовника. Це допоможе вам перемогти соціофобію.

Пам’ятайте – у людей надто багато своїх справ, щоб займатися оцінкою ваших комунікативних здібностей.

Приберіть фокус зі своїх відчуттів
Основна проблема всіх сором’язливих людей – зацикленість на своїх переживаннях. Їм страшно, некомфортно, тривожно, і вони повністю занурюються всередину себе. А потрібно, навпаки, відкрити ширше очі і направити фокус уваги зовні.

Цікавтеся людьми навколо, задавайте питання, дивуйтеся. Робіть це щиро і з задоволенням. Тоді ви почнете отримувати позитивний зворотний зв’язок, і ваша впевненість зростатиме.

Проаналізуйте ситуації, в яких ви відчуваєте збентеження
Приготуйтеся на час стати аналітиком і зайнятися пошуком причинно-наслідкових зв’язків. Згадайте ситуації, в яких ви найчастіше відчуваєте сором. Чому це відбувається саме в ці моменти? Виділіть фактори, які впливають на ступінь вашого дискомфорту.

Наприклад, ваше слабке місце – спілкування з незнайомими людьми. Однак, якщо ви перед цим подумки скажете підбадьорливі слова, вам буває простіше подолати внутрішній бар’єр.

Інший приклад – ви дівчина і відчуваєте сором, перебуваючи в компанії свого хлопця. Але якщо при цьому відіграє ваша улюблена музика, ви розслабляєтеся і стаєте впевненіше.

Шукайте підказки, які дає вам підсвідомість, і вчіться користуватися ними. Часом незначні на перший погляд дрібниці здатні творити чудеса.

Будьте охайні
Пом’ята одяг, дірка на колготках, шкарпетки не першої свіжості – ці та подібні речі змушують нас нервувати в процесі спілкування. Якщо хочете стати впевненіше, усуньте всі прояви неохайності. У вашому образі не повинно бути нічого, що може видати в вас нечепуру.

Це стосується не тільки зовнішнього вигляду, але і запаху. Подбайте про те, щоб від вас завжди приємно пахло. Тільки не переборщіть з парфумами, інакше отримаєте зворотний ефект.

Будьте охайні

Зніміть з себе відповідальність
Перестаньте брати на себе відповідальність за думки, почуття, стану інших людей. Дозвольте їм думати про вас все, що вони вважатимуть за потрібне. Дозвольте їм бути сумними, втомленими, нудьгуючим в вашій присутності. Не потрібно шукати причину в собі і вішати на себе ярлик нудного в спілкуванні людини. Можливо, ці стани ніяк не пов’язані з вами.

Гіпервідповідальність робить вас нервовим і тривожним, через це пропадають легкість і спонтанність у спілкуванні. Не створюйте самі собі проблеми з повітря, і вам не доведеться витрачати сили на їх рішення.

Беріть приклад з впевнених в собі людей
Коли ми намагаємося змінити модель поведінки і піти від звичних шаблонів, нам буває потрібен орієнтир. Поспостерігайте за впевненими в собі людьми, які не обтяженими зайвою сором’язливістю. Як вони себе поводять? Як розмовляють? Про що думають? Перший час можете навіть копіювати їх, поки не виробите нові звички.

За зразок можете взяти когось із своїх знайомих, публічний людей, персонажів кіно. Кожен раз, коли сором’язливість намагається втрутитися у ваші плани, подумайте, як би діяв ваш “кумир”.

Заведіть нове хобі
Нові заняття розширюють звичне коло спілкування. Почніть займатися чимось цікавим і корисним: грати в інтелектуальні ігри, ходити в походи, вивчати іноземні мови. Вибирайте заняття, що передбачають взаємодію з людьми. Психологи стверджують, що під час спілкування з приводу спільної справи набагато легше подолати горе і скутість.

Відстоюйте свої інтереси
Ні в якому разі не дозволяйте людям користуватися вашою сором’язливістю. Якщо хтось занадто нахабний намагається порушити ваші інтереси, ставте його на місце. Яких би моральних зусиль вам це не коштувало. Інакше почуття досади і розчарування буде ще довго мучити вас.

Це стосується звичайних, всім знайомих ситуацій. Коли хтось намагається влізти без черги, коли вам пред’являють необгрунтовані претензії, коли намагаються зайняти ваше місце.

Якщо вам вдасться осадити нахабу, ви отримаєте 100 очок до своєї впевненості. Наступного разу вам буде набагато простіше вийти переможцем із конфліктної ситуації.

Запишіться на корисні курси та тренінги
Під керівництвом професіоналів в компанії однодумців вам буде простіше прокачувати свої комунікативні навички. Справитися з сором’язливістю вам допоможуть курси акторської майстерності, курси ораторського мистецтва, курси по імпровізації. Пройшовши їх, ви станете більш товариським, зможете розслабитися, перестанете запинатися при розмові.

Вправа “Шкала”
Дана вправа допомагає успішно справлятися з негативними станами, такими як страх, тривога, сором. Детальніше почитати про нього ви можете в книзі Тимура Гагина і Володимира Уколова “Новий код НЛП”.

1. Уявіть подумки шкалу з зазначеними числовими поділами від 0 до 100. Вона може бути схожа на лінійку, кравецькі метр, барометр – як вам завгодно.
2. Уявіть, що ви опинилися в ситуації, що викликає у вас горе і скутість середньої вираженості. Відчуйте гарненько свій стан і зафіксуйте в пам’яті його яскраві прояви: спітнілі долоні, клубок у горлі, прискорене серцебиття.
3. Вам потрібно зв’язати свої відчуття з уявної шкалою. Їх вираженість повинна відповідати приблизно посередині шкали. Тепер подумки переміщайтеся за шкалою вгору, намагаючись викликати посилення проявів збентеження.
4. Дійшовши до крайньої точки, починайте знижувати напруження емоцій аж до повного спокою і розслаблення в точці 0. Здійсніть кілька таких циклів, поки у вас в підсвідомості встановиться міцний зв’язок.

Тепер в будь-якій ситуації ви можете уявити цю шкалу і з її допомогою прибрати прояви сором’язливості. Чим частіше ви будете застосовувати цей метод, тим краще він буде працювати.

Вправа “Місце сили”
Прийміть зручне положення і розслабтеся. Відкиньте всі сторонні думки, зосередьтеся на відчуттях вашого тіла. Уявіть, що ви опинилися в якомусь дуже приємному місці, де вам спокійно і комфортно. У кого-то це може бути сільський будиночок, у кого-то – відокремлена пристань на березі океану. Знайдіть щось своє.

Відчуйте, як це місце наповнює вас силою і впевненістю. Ніщо не здатне вибити вас з колії тут і змусити відчувати страх, тривогу, скутість, ніяковість. Запам’ятайте це відчуття. Наступного разу, коли будете виходити із зони комфорту і відчувати збентеження, уявіть на хвилину себе в цьому місці. Негативні емоції відступлять або стануть менш вираженими.

Книги, які допоможуть подолати сором’язливість
Сором’язливість – досить поширена проблема в сучасному суспільстві. Про неї написано безліч книг. Ось лише деякі з них.

1. “Прощай, сором’язливість. Практичний посібник з подолання боязкості і розвитку впевненості в собі “Лейл Лаундес;
2. “Я завжди знаю, що сказати. Як розвинути впевненість в собі і стати майстром спілкування “Жан-Марі Буасвер, Мадлен Бозрі;
3. “Впевненість в собі. Прості практики для здобуття внутрішньої сили і твердості “Івонн Рубін;
4. “Як побороти сором’язливість” Філіп Зімбардо.

Висновок
Я розповіла вам, що робити, щоб перебороти свою сором’язливість і збентеження. Тепер справа за малим – почати слідувати порадам, виконувати вправи і читати корисні книги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *