Як перестати бути жертвою, а стати незалежною і сильною особистістю

Досить сидіти за кулісами театру під назвою “Життя”.

Не відчуваєте себе господарем свого життя? Звикли весь час плисти за течією або бути веденим? Не вмієте відмовляти людям? З великою часткою ймовірності можна говорити про наявність у вас комплексу жертви. Феномен цей сьогодні досить поширений і вкрай неприємний. Він сильно обмежує можливості людини і заважає йому жити повноцінним життям.

Як розпізнати в собі комплекс жертви
Багато хто помилково приймає за комплекс жертви щось інше. Наприклад, психологічну травму, отриману реальними жертвами в результаті насильства, військових дій, природних катаклізмів.

Синдром жертви не має відношення до таких ситуацій. Це сукупність психологічних особливостей, які змушують людину відчувати себе вкрай уразливим і слабким. Навіть найдрібніші неприємності, на які більшість людей не звернуть увагу, можуть травмувати його. Через це він змушений весь час захищатися від неіснуючих загроз.

Пропоную вам пройти тест на наявність у вас даного комплексу. Прочитайте наступні твердження.

1. Вам складно говорити “ні”.
2. Ви живете з постійним відчуттям небезпеки.
3. Ви уникаєте відповідальності всіма можливими способами.
4. Вам складно приймати самостійні рішення.
5. Ви відчуваєте себе некомфортно в компанії незнайомих людей.
6. Ви часто відчуваєте жалість до самого себе.
7. У своїх невдачах ви схильні звинувачувати оточуючих або обставини.
8. Ви дуже болісно сприймаєте критику.
9. Вам здається, що вас постійно хочуть зачепити або принизити.
10. У присутності людей ваша поведінка може ставати метушливим і незграбним.

Якщо велика частина перерахованих пунктів відноситься до вас, то комплекс жертви у вас цвіте пишним цвітом. І неабияк псує вам життя. Тому позбавлятися від нього потрібно якомога швидше. Чи не обіцяю, що це буде легко, але результат однозначно вартий витрачених зусиль.

Що робити, щоб позбутися від комплексу жертви

Робіть кроки в бік незалежності
В основі комплексу жертви завжди лежить залежність від інших людей і небажання спиратися на себе. Людина не розпрощався до кінця з дитячою роллю і не зміг поки зростити в собі сильну особистість. Він інфантильний і слабкий, тому весь час шукає схвалення ззовні. Його самооцінка нестабільна і гойдається туди-сюди, як на гойдалках.

Через це весь негатив в свою сторону “жертви” сприймають дуже хворобливо. Вони залежні від інших психологічно і, найчастіше, матеріально. Люди, здатні повністю себе забезпечити і обслужити, дуже рідко страждають комплексом жертви.

Звичайно, стати сильним і повністю незалежним одним помахом пальця неможливо. Це довгий шлях, але вам потрібно зробити хоча б перший крок. Подумайте, що ви можете зробити прямо зараз, щоб стати більш самостійним і незалежним. Якщо одяг вам досі пере і прасує мама, почніть це робити самі.

Якщо доводиться постійно просити грошей у свого чоловіка на манікюр, знайдіть спосіб заробити ці гроші самої. Тільки не потрібно при цьому нарікати і скаржитися на лиху долю. Зрозумійте, що ви робите це виключно для своєї ж користі.

Не забувайте і про психологічну незалежність. Ніколи не довіряйте свій настрій і стан іншим людям. Не чекайте, що хтось буде вас веселити, надихати, мотивувати. Коли навчитеся робити це самостійно, ви пізнаєте смак справжньої свободи.

Навчіться говорити “ні”
Людям з комплексом жертви буває складно відмовляти іншим. Вони бояться викликати несхвалення і невдоволення і через це часто поступаються своїми інтересами. Я до сих пір пам’ятаю це огидне відчуття, коли всіма фібрами душі хочеш відмовити, але мова чомусь вимовляє “так”.

Потім найближчі пару днів ти живеш з гидким почуттям зради самого себе. І відчуваєш себе використаним і безпорадним, тому що єдина людина, який мав тебе захистити, виявився боягузом.

Зараз я розповім, як потрібно діяти, щоб уникнути цих неприємних наслідків. Коли наступного разу хтось попросить вас про те, що ви робити не хочете, без зайвих роздумів і розмов говорите “ні”. І тут же перемикайте увагу на якусь інтелектуальну діяльність.

Вас почне долати почуття провини, в голову полізуть неприємні думки, вам захочеться виправдатися. Відкидайте все це в сторону і повертайтеся до свого заняття. Через якийсь час напруження емоцій спаде, і ви зрозумієте, що нічого страшного не сталося. Світ не звалився, і людина навіть не видалив вас із друзів в ВК. Проробіть це один раз, і надалі вам буде вже не так складно боротися із зайвою жертовністю.

Ні

Більше спілкуйтеся
Подолати дискомфорт при взаємодії з людьми можна тільки в процесі спілкування. Синдром жертви часто робить людину замкнутим і відлюдним. А все тому, що люди сприймаються як джерела потенційної небезпеки.

Щоб перестати боятися людей, потрібно перебувати з ними в контакті постійно. Використовуйте будь-яку можливість для спілкування. Розмовляйте з людьми в транспорті, в чергах, в роздягальні. Нехай навіть це буде лише пара слів про погоду. Ви з радістю помітите, як з кожним разом вам буде ставати все простіше починати розмову. Тривожність поступово почне відступати, і люди перестануть здаватися небезпечними ворогами.

Почніть брати на себе відповідальність
Люди з комплексом жертви звикли весь час плисти за течією і бути веденими. Їм дуже складно дається будь-який вибір. І вони дуже раді, коли цей вибір хтось робить за них. Часом навіть доходить до абсурду. Аж до того, що на допомогу призиваються “знаки” всесвіту, монетка або ромашка.

Потрібно поступово відходити від такої моделі поведінки. Для початку постарайтеся повернути контроль над своїм життям хоча б в дрібницях. Вибираючи одяг в магазині, не питайте ради у десяти друзів, а прислухайтеся до внутрішнього голосу. Замовляючи блюдо в ресторані, чи не орієнтуйтеся на чужій вибір, а прийміть рішення самі.

Коли впораєтеся з цим завданням, можна переходити до більш складних рішень. У який ВНЗ поступити? На яку вакансію відгукнутися? В якому районі купити квартиру? Заведіть собі блокнотик і записуйте в нього все самостійно прийняті рішення. У моменти зневіри він буде гріти вам душу і вселяти впевненість в собі.

Відстоюйте свої права
Чи не дозволяйте іншим користуватись вашою слабкістю. У відносинах з людьми завжди займайте рівну позицію. Ніколи не плазувати, Не запобігав і не розшаркувалися перед сильнішими. Інакше про вас почнуть витирати ноги.

Якщо хтось намагається принизити вас, образити або порушити ваші законні права, завжди ставте нахабу на місце. Вам доведеться полюбити себе настільки сильно, що власна честь стане дорожче чужої думки.

Забудьте все, що ви чули про уникнення конфліктів і про поганий мир, який кращий за добру сварку. Це говорили не для вас. Вам як раз-таки краще розкривати конфлікт, якщо він назріло. Інакше ви задушите себе аутоагрессией.

Наступного разу, коли виникне гостра ситуація, зберіть всі сили в кулак і дайте-таки відсіч кривдникові. Нехай це буде незручно, надривно, навіть комічно – нічого страшного. Коли дим розсіється і рівень адреналіну прийде в норму, ви відчуєте задоволення і гордість за самого себе. Ваш внутрішній дитина нарешті відчує себе захищеним.

Використовуйте силу самонавіювання
Про неймовірні здібності нашої підсвідомості написано безліч книг. Ось тільки як змусити його працювати на нас? Пропоную скористатися методом самонавіювання. Його суть в тому, що думка, повторена багато разів, вкорінюється на підсвідомому рівні і починає реалізовуватися в дійсності. Якщо ви при цьому виконуєте всі необхідні дії, природно.

Придумайте фразу, яку будете подумки вимовляти не менше 100 разів на день. Вона повинна відповідати декільком критеріям, а саме:

1. бути короткою і лаконічною;
2. не містити частку “не”;
3. бути ясною і конкретною;
4. висловлювати мета, а не проблему.

Наприклад, можна сказати: “я стаю сильною і впевненою в собі жінкою”. Або “я повноправний господар свого життя”. Придумайте свій варіант і повторюйте його якомога частіше. По дорозі на роботу, в ліжку перед сном, в черзі за продуктами … Можете навіть записати фразу на диктофон і слухати, якщо на слух сприймаєте краще.

Читайте книги
Якщо після прочитання статті у вас ще залишилися питання, я раджу звернутися до книг.

Ловіть список книг про психологію жертви, які допоможуть вам швидше впоратися зі своєю бідою.

1. “Як позбутися комплексу жертви. Досить залежати від інших! ” Уейн Дайер.
2. “Психологія жертви. Казкотерапія для дорослих “Марія Одинцова.
3. “Типи поведінки жертви” Марія Одинцова.

Висновок
Вийти зі стану жертви не так-то просто, якщо ви звикли по життю займати залежну позицію. Це справжня психологічна сутичка, тільки боротися вам доведеться з самим собою. Перемігши в собі жертву, ви зможете стати впевненим у собі і розкрити свій внутрішній потенціал.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *