Як навчитися думати і змусити свій мозок працювати на повну котушку

Мислення – безцінний подарунок, який людині подарувала еволюція. Ось тільки не всі навчилися ним користуватися. Якщо відчуваєте, що ваш казанок НЕ варить як треба, не впадайте у відчай. Ми разом з самими мізкуваті людьми планети вам допоможемо. Альберт Ейнштейн, Ілон Маск, Дмитро Менделєєв та інші розкажуть вам, як навчитися думати.

Альберт Ейнштейн: “Знаходьте нові способи використання звичайних предметів”
Відмінний спосіб розвинути широку думку і розворушити стомлений рутиною мозок. Кожен день вибирайте по одному предмету і придумуйте незвичайні способи його застосування. А найцікавіший, на ваш погляд, втілюйте в життя.

Зробити пісочний годинник з дірявого носка? Так запросто! Мишоловку з шпильки для волосся? Чудова ідея! Спробуйте – це веселий, простий і захоплюючий спосіб стати розумнішим. Зрештою, творець теорії відносності поганого не порадить. Тільки, будь ласка, не забивайте цвяхи мікроскопом.

Стів Джобс: “Займайтеся медитацією”
Засновник Apple серйозно захоплювався східною філософією і навіть сповідував буддизм. Медитації допомагали йому зосередитися і зняти стрес. А також вони відкривали двері до знань, недоступним раціональному сприйняттю. Ось що

Стів сказав в одному з інтерв’ю: “Якщо ви будете просто сидіти і споглядати, то помітите, як безмежно ваше мислення. Спробуєте його заспокоїти – зробите тільки гірше. Через деякий час він сам заспокоїться, і ви знаходите контроль над ним. У цей момент прокидається інтуїція, і ви бачите все навколо набагато ясніше і глибше, ніж бачили до цього “.

Дмитро Менделєєв “Розширюйте кругозір”
Відомий російський вчений не обмежувався однією лише хімією. У коло його інтересів входили фізика, геологія, метеорологія, гідродинаміка. Така широта знань і глибина занурення в тему допомогли йому вийти на новий рівень мислення. Результатом логічних міркувань, аналізу інформації та виявлення об’єктивних закономірностей стала та сама таблиця.

Візьміть на озброєння цю раду і почніть цікавитися чимось крім вашої основної галузі знань. Це можуть бути суміжні з вашою роботою дисципліни або щось зовсім нове для вас. Свіжа інформація струсоне ваш мозок і змусить його працювати в повну силу. Крім того цей спосіб допоможе вам розвинути пам’ять.

Анатолій Вассерман “Навчіться оцінювати інформацію”
Знаменитий ерудит радить в першу чергу звертати увагу на інформацію, яка суперечить вашим переконанням і поглядам. У більшості випадків ваших знань буде достатньо, щоб виявити неточності і помилки в ній. Якщо ж ви не можете відразу спростувати інформацію, яка розходиться з вашими поглядами, радійте. У вас є шанс розширити своє уявлення про світ і збагатити власні знання. Він наводить як приклад напис “не містить холестерину” на пляшці з соняшниковою олією. Про що вона вам говорить? Якщо ви в курсі, що в рослинних оліях за визначенням не може міститися холестерину, сенс цього напису зводиться до одного: виробник тримає вас за ідіота.

Нікола Тесла “Цінуйте усамітнення”
Великий фізик любив повторювати: “Будьте в самоті – тільки в ньому народжуються геніальні ідеї”. Більшу частину своїх відкриттів він зробив наодинці з собою. Як і 9 з 10 великих вчених. Тільки на самоті ми можемо зануритися в глибокі роздуми і осягнути суть досліджуваних явищ.

До речі, цією порадою активно користується Білл Гейтс. Раз на рік він вирушає в відокремлений куточок планети, щоб далеко від суєти зануритися в роздуми. Повертається він звідти повним ідей і натхнення.

Я не закликаю вас стати відлюдником і перестати спілкуватися з людьми. Вам навіть не потрібно спеціально вишукувати час, щоб побути на самоті. Ви можете просто більш продуктивно використовувати вже наявне у вас самотність. Менше думати про всяку нісенітницю, що не тинятися безцільно по інтернету і не витріщатися в телевізор, а міркувати на філософські теми. Або думати над реалізацією якоїсь ідеї.

Нікола Тесла

Ілон Маск “Спочатку гарненько вивчіть проблему і лише потім приступайте до її вирішення”
Геній XXI століття в одному з інтерв’ю розкритикував існуючу систему освіти. За його словами, в ній основний акцент робиться на вивченні інструментів вирішення проблем, а самим проблемам приділяється недостатньо уваги. В результаті на виході ми отримуємо вузько мислячих фахівців, які не здатні вирішувати нестандартні завдання.

Як приклад він наводить навчання автомеханіків. Чи не сформувавши у них чіткого уявлення про будову двигуна, їх вчать орудувати викрутками і гайковим ключем. Набагато ефективніше, на думку Маска спочатку вивчити двигун з усіх боків, а потім вже здійснювати маніпуляції з ним.

Коли програма SpaceX існувала тільки в якості ідеї, Ілон насамперед вивчив аерокосмічну галузь. Кілька місяців він студіював книги з фізики космічних польотів, а потім самостійно провів розрахунки вартості всіх деталей і запуску ракети. Він на власному досвіді продемонстрував, що завжди корисно гарненько все обдумати, перш ніж щось робити.

Як застосувати його рада в життя? Потрібно вам, наприклад, вирішити якусь практичну задачу. Поміняти розетку або зробити тісто більш пишним, наприклад. Перш ніж гуглити способи вирішення завдання, дізнайтеся получше об’єкт, з яким вам доведеться мати справу. Зібравши інформацію, можливо, ви знайдете кілька способів досягнення поставленої мети. А в глобальному плані навчитеся мислити самостійно і швидше міркувати головою.

Аристотель “Навчіться засвоювати думку, не беручи її за істину”
Іншими словами – навчитеся мислити критично. У безперервному потоці інформації дуже складно відокремити істину від брехні. Не приймайте на віру все підряд. Особливо те, про що у вас дуже мало відомостей.

Пам’ятайте, що багато людей намагаються маніпулювати свідомістю мас для досягнення своїх власних цілей. Тому завжди перевіряйте входить в вашу голову інформацію за наступними критеріями:
1. наявність конкретних фактів (дат, чисел, прізвищ);
2. вказівку джерела;
3. об’єктивність викладу (відсутність оцінок, емоцій, інтерпретацій автора);
4. репутація (думка авторитетних в даній області людей і співтовариств).

Але навіть відповідність інформації всім вищевикладеним критеріям не гарантує її стовідсоткової істинності. Тому висновки часто доводиться робити з натхнення, покладаючись на шосте чуття.

Марк Цукерберг “Займайтеся спортом”
Творець Facebook займається в спортзалі п’ять разів на тиждень. Він зізнається, що спорт не тільки допомагає йому тримати форму і добре себе почувати. Під час занять Марка відвідує безліч цікавих ідей, гідних реалізації.

Підіть і ви його приклад, якщо досі цього не зробили. Під час занять спортом поліпшується кровообіг і виділяються гормони, що стимулюють мозкову діяльність. Використовуйте спорт як допінг для розвитку мислення, якщо хочете досягти результатів швидше.

Марк Цукерберг

Володимир Бехтерєв “Спілкуйтеся з маленькими дітьми”
Завершує список порадників світило вітчизняної психіатрії Володимир Бехтерєв. Він не тільки був людиною неймовірного розуму, але і як ніхто інший розбирався в роботі мозку. Тому приділіть його порадою особливу увагу. Тим більше він не тільки корисний, але і неймовірно приємний.

Свіжий неупереджений погляд дитини на світ, безперервне “чому” і дитяча допитливість змушують дорослого постійно думати. Хороша ця тренування тим, що весь час змінюється характер навантаження. Ось ви вчите маленької людини будувати будинок з кубиків, а через хвилину вже намагаєтеся пояснити, чому небо блакитне. При цьому потрібно сформулювати думку зрозумілою дитині мовою, перш ніж почати говорити.

В процесі мозок відчуває хороше навантаження, задіюються різні його відділи. Розвивається уява, логічне мислення, пам’ять, увагу. А щирі дитячі емоції служать приємним доповненням до тренування.

Висновок
Ну що, вже відчуваєте приємне ворушіння всередині своєї черепної коробки? Ще ні? Нічого страшного, не все так швидко. Зробіть викладені поради частиною свого життя, і вже скоро ви будете правильно, красиво і струнко мислити. Для розігріву пропоную прямо зараз розкинути мізками, в чому різниця між дієсловами “мислити” і “думати”. Пишіть свої варіанти в коментарі, обговоримо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *